Atbildīga aizņemšanās

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir nebanku kredītdevēju uzraudzības iestāde Latvijā. Nereti tiek minēts, ka valsts, tai skaitā PTAC, izstrādājot dažādus normatīvos aktus un veicot uzraudzību, cīnās pret nozari, vēlas to iznīcināt, taču mēs vēlamies uzsvērt, ka šāds uzskats ir maldīgs. Tas, ko mēs gribam redzēt, ir spēcīga un godīga nozare, jo nevaram noliegt, ka kreditēšanas pakalpojumi patērētājiem ir vajadzīgi.


Mums ir svarīgi, lai patērētājs, kuram nepieciešams kredīts, izvēlas tādu aizdevumu, ko viņš var atmaksāt, un kas ir piemērots tieši konkrētā cilvēka vajadzībām. Piemēram, ja patērētājs regulāri saņem algu un var atļauties kredīta segšanai novirzīt ne lielāku summu kā 50 eiro, tad, lai iegādātos ledusskapi 300 eiro vērtībā, viņam visticamāk nebūs piemērots ātrais kredīts uz 7-30 dienām, kur visa paņemtā naudas summa jāatdod vienā maksājumā.

Turklāt svarīgi, lai patērētāji kredītu izvēlētos tāpat kā ikdienas preces - meklējot pēc iespējas izdevīgāku un lētāku piedāvājumu. Latvijā bieži novērojam, ka, iegādājoties ikdienas preces, patērētāji ļoti rūpīgi seko līdzi preču cenai, izvēloties lētākās vai pirkumus izdarot atlaižu laikā. Taču, ņemot aizdevumu, ir tieši pretēji - patērētāji kredīta izmaksām nepievērš pietiekamu uzmanību. Tāpēc Patērētāju tiesību aizsardzības centrs aicina patērētājus - aizņemieties atbildīgi! Aizņemieties tikai no licencētiem kredītu devējiem! Licencēto kredīta devēju datu bāze ir atrodama PTAC mājaslapā www.ptac.gov.lv . Vienmēr rūpīgi izlasiet līgumu pirms parakstīšanas! Palūdziet kredīta līguma projektu uz mājām un rūpīgi ar to iepazīstieties. Salīdziniet dažādu kredīta iespēju izmaksas! Kredīta izmaksas var būtiski atšķirties atkarībā no kredītdevēja un kredīta veida. Lai salīdzinātu dažādu kredītdevēju piedāvājumus, prasiet un izvērtējiet šādu informāciju:
  • visas maksas, kas jāveic saistībā ar kredītu,
  • gada procentu likmi (GPL) - tā var visprecīzāk salīdzināt dažādu kredītu piedāvājumu dārdzību, jo tā ietver visas kredīta izmaksas - procentus, citas maksas un komisijas,
  • izpētiet piedāvātos maksājuma grafikus un termiņus,
  • piedāvātās procentu likmes veidu - vai tā ir mainīga vai fiksēta,
  • nepieciešamo apdrošināšanu vai citus papildus pakalpojumus,
  • vai ir papildus izmaksas, kredītu atmaksājot ātrāk,
  • kas notiek, ja tiek kavēts maksājums,
  • kāda ir kopējā kredīta summa, kas jāatmaksā,
  • vai kredītdevējs prasa galvojumu.Salīdziniet vairākas iespējas un izvēlieties sev piemērotu kredītu (īpaši domājot kopējām izmaksām un atmaksas grafiku). Ja tomēr radušās problēmas ar kredīta atmaksu, ir svarīgi runāt ar kredītdevēju! Lielākā daļa kredītdevēju piedāvās kādu risinājumu - kopējā termiņa pagarinājumu un ikmēneša maksājuma samazinājumu, kredīta brīvdienas vai citus pasākumus. Sniedziet kredīta devējam patiesu informāciju par to, kādus ikmēneša maksājumus varat atļauties!